Latte: Nyomkövető és monitoring rendszer legeltető állattartáshoz
Latte nevű rendszerünkkel a gazdák bármikor, bárhol hozzáférhetnek az állataik legutóbbi helyadataihoz és egészségi állapotra vonatkozó adataihoz. A jel adó-érzékelő eszköz és a szoftver is használható legeltető és telepi állattartásban, pl. szarvasmarha, bivaly, ló, szamár, juh, kecske stb. extenzív tartásában.
A Latte leképezi a jogszabályban előírt követelményeket: a hivatal által megkövetelt Gazdálkodási Naplóban és Telepi Munkanaplóban meghatározott funkciókat és adatszerkezeteket bővítettük ki az egyedszintű nyilvántartással.
Gyűjtött adatok
A három állattartó gazdálkodó partnerünkkel, valamint a gödöllői Szent István Egyetem szakembereivel közösen határoztuk meg azokat a paramétereket, amelyeket a rendszer mér:
- mozgáskövetési, helyzetmeghatározási adatok (pl. hely, távolság, mozgásirány, sebesség, intenzitás),
- mozgásirányítási, terelési adatok,
- egészségi állapotra vonatkozó adatok (pl. testhőmérséklet, kérődzési időtartam, ivarzás stb.).
A Lattét úgy fejlesztettük ki, hogy költségtakarékos legyen, mégis az eszköz és a szoftver egyaránt a legkorszerűbb infokommunikációs megoldásokra épüljön.
Miben segít a Latte?
- Az élőmunka-ráfordítás csökkentésében,
- a legelő erőforrásainak jobb kihasználásában,
- a környezetileg érzékeny és természetileg hátrányosan érintett területek védelmében,
- a terepviszonyok miatt nehezen vagy nem telepíthető karám- és kerítésrendszerek kiváltásában.
Jel adó-érzékelő technológia
Mozgáskövetés
Adatgyűjtő készülék: vízálló, szélsőséges fizikai terhelést jól bíró, könnyen hordozható, kis súlyú, füljelzőbe, nyakörvbe vagy egyéb módon az állategyedre helyezhető.
Egyirányú jeladó: Aktív vagy passzív egyirányú jeladó, adattovábbító hálózattal. Hatótávolság a központi egységtől 10 km sugarú területen (legelő-alapegység).
Mozgásirányítás, terelés
Kétirányú adatkommunikáció: Elektronikus jel visszajuttatása az állaton lévő eszközre, a legelőn lévő állat mozgási irányának befolyásolására, hang, rezgés vagy egyéb jelzés útján.
Monitoring
Testhőmérséklet, kérődzési időtartam, ivarzás.
Szoftver
- Az egyed aktuális tartózkodásának térkép alapú megjelenítése egy webes alkalmazásban.
- Az egész állatcsoport elhelyezkedésének követése.
- Térképen a határvonal megrajzolása – amennyiben ezen túlhalad az egyed, SMS- és e-mail riasztás küldése.
- Térképi felületen a legelési szempontból frekventált területek, vízfelvételi – itató – helyek rögzíthetősége, az állat egyedek ott tartózkodásának megfigyelése, feldolgozása, kiértékelése.
- A mozgás jellege és helye alapján következtetés az egyed táplálkozására.
- A mozgás folyamatossága alapján következtetés az egyed egészségi állapotára, beteg egyedek kiszűrése.
- A küldött hőmérsékletértékek és egyéb paraméterek feldolgozása.
- Az ivarzás figyelése.
- Egyednyilvántartás, tenyészeten belüli mozgások, szállítások követése, naplózása.
- A takarmányozási és egészségügyi nyilvántartáshoz kapcsolódó adatok továbbítása az adminisztrációs modul felé. Nyilvántartási modul
- Hivatali adatkapcsolat (ENAR, ALI) adatlekérések, adatbejelentések, sztenderd interfészen, ill. fájlkapcsolaton keresztül.
- Állatcsoport-kialakítás, csoportos műveletek, párosítási tervek készítése.
- Állattenyésztési események, súlymérés, küllemi bírálat stb. naplózása.
- Állatorvosi és állategészségügyi kezelések, takarmányozási események nyilvántartása
- Saját teljesítmény és ivadékteljesítmény-vizsgálatok támogatása (STV, ITV).
- Napi, heti, havi és éves állományváltozási jelentések, összefoglaló táblázatok.
- Gazdálkodási napló, telepi munkanapló, takarmányozási napló, szervestrágya-nyilvántartás, nitrátjelentés kimenetek (rendeleti előírásoknak megfelelően).
- Élelmiszerbiztonság, nyomonkövethetőség, egyed életútadatainak kimutatása.
- Az egyes állatfajok (szarvasmarha, bivaly, ló, szamár, juh, kecske stb.) esetében a korcsoportok rugalmas kialakítása, követése, tetszőlegesen bármikor bármely állatfajra és korcsoportra való szűrést végezni.
- A Vidékfejlesztési Program pályázatainak elkészítéséhez segítségképpen különböző állatszámítási módszerek, csoportosítások beépítése a programba (ilyenek például az EUME-és STÉ-érték meghatározásához kért állatlétszám-kalkuláció, valamint a számosállat és állategység meghatározás a különböző állatfajok és korcsoportok esetében.)
- Az egyes állatfajok esetében különböző átlagszámítási (napi, hó eleji állatlétszám alapján) módszerek beépítése, a fiatal gazdálkodók és a most indult AKG és Öko támogatásokhoz kapcsolódóan.
- Nitrátjelentéshez kapcsolódóan az 59/2008 FVM rendeletben az egyes állatfajok esetében meghatározott trágyatermelési és beltartalmi adatok alapján (mélyalomban és legelőn keletkezett) trágyatermelés és N-hatóanyag-tartalom kiszámítása állatfajonként a felhasználó által megadható időszakra vonatkozóan (az adatok a gazdálkodási naplóban is felhasználhatók). Ez a trágyatároló kapacitásmeghatározásának is hasznos módszere.
Partnereink a fejlesztésben
Gazdaságok:
- Szent István Egyetem babatvölgyi tanüzem (Gödöllő) http://babat.hu/: magyar tarka szarvasmarha, magyar házi bivaly, racka juh
- Szomor ökofarm (Dömsöd, Apaj-puszta) http://szomordezso.eu/: magyar szürkemarha, magyar házi bivaly, racka juh
- Balog János gazdaság (Váckisújfalu): magyar házi bivaly